.

O Muzeum

 

Muzeum reprezentowało Polskę na światowym kongresie muzeów zabawek

"TOYCO" w Stambule.

 

 Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to magiczne miejsce. Dzieci ze zdumieniem i nieskrywaną radością „odkrywają” zabawki rodziców i dziadków. Dorośli przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Wywołuje to uśmiech i porównanie wizyty w muzeum do kuracji odmładzającej.

Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku. W naszych zbiorach posiadamy teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Znajduje się tu także wyposażona mini-klasa szkolna sprzed 50 lat. Kolekcja zabawek powiększa się corocznie o nowe, cenne eksponaty.

 Posiadamy również zbiór zabawek, który udostępniamy innym muzeom na wystawy czasowe w całym kraju. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem i wysoką frekwencją.

 Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju jest placówką skupiającą się na edukacji historycznej dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych w zakresie transgranicznej różnorodności dziedzictwa kulturowego. Zabawka w naszym muzeum jest postrzegana jako produkt edukacyjny, mający decydujący wpływ na kształtowanie rozwoju młodego człowieka. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Zawsze odzwierciedlają epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne. Sprawiają radość, rozbudzają wyobraźnię, uczą. Są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym świadectwem rozwoju kultury materialnej ludzkości.
 
W muzeum prowadzone są lekcje muzealne dla grup zorganizowanych. Lekcja taka, różni się znacznie od tej w szkolnych ławkach. Wydarzenia historyczne prezentujemy w powiązaniu z odpowiednimi zabawkami z danej epoki. Temat lekcji jest dostosowany do wieku zwiedzających oraz zdolności percepcyjnych większości grupy. Jest nam bardzo miło, gdy pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem są pod wrażeniem widząc jak duże jest zainteresowanie młodzieży taką formą przekazywania wiedzy o zabawkach.
 
 Warto poznać historię zabawek, by każdy człowiek kupując zabawkę swojemu dziecku wybrał tę właściwą i odpowiednią.
 
 Nasze zabawki były prezentowane na wielu wystawach w tym na trzech tylko z naszych zbiorów:
- w 2005 roku w Muzeum Ziemi Kłodzkiej - Zabawki pod choinkę
- w 2006 roku w Zamku Książ - zabawki młodych arystokratów
- w 2009 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - ... I nadszedł czas świąt i kolędowania
- 1 czerwca 2011 "Zabawki moich dziadków" - Muzeum Ziemi Kłodzkiej
- 26 lipca 2010 roku ze zbiorów nigdzie wcześniej nie wystawianych utworzyliśmy Filię Muzeum w Krynicy-Zdroju. Znajduje się ona przy ul. Piłsudskiego 2.
- w 2013 roku w Muzeum Okręgowym w Lesznie - "Zabawki PRL-u"
- w 2014 roku w Muzeum w Gostyniu - "Zabawki PRL-u"
- w 2015 roku w Muzeum Ziemi Leżajskiej - Zabawki PRL-u
- w 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej - Zabawki PRL-u
- w 2016 roku w Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim - Zabawki PRL-u
 
 
Za swoją działalność otrzymaliśmy wiele podziękowań od władz (m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), organizacji, instytucji kultury, szkół i osób prywatnych.

Wszystkim dziękujemy za uznanie.